ADD ANYTHING HERE OR JUST REMOVE IT…
تماس با ما: 02188754058

مقالات اختصاصی

انواع رنگ در دکوراسیون داخلی

انواع رنگ در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی هر محیط نیازمند انتخاب بهترین رنگ ها با توجه به کاربری هرفضا و سلیقه ی افراد ساکن می باشد که کار طراحی داخلی را پیچیده و حساس می کند. رنگ در دکوراسیون داخلی بسیار مهم و پراهمیت میباشد

اگر بازسازی منزل یا تغییر رنگ در پیش دارید این مقاله را بخوانید و با مهمترین عوامل شناختی تا حدودی آشنا شوید و در دکوراسیون داخلی خود از آن استفاده کنید.

انواع رنگ در دکوراسیون داخلی

 

رنگانتخاب رنگ مناسب برای پوشش دیوارها اولین قدم در طراحی رنگی برای طراحی داخلی است،  اما شاید یافتن رنگ های متناسب با آن برای دیگر اجزای دکوراسیون کمی مشکل به نظر برسد که استفاده از چرخه رنگ، روشی مطمئن برای یافتن رنگ های متناسب مورد نظر ماست و می توانید با شناخت آن کمک بیشتری داشته باشید.

چرخه رنگ از دوازده رنگ تشکیل شده است که قرمز، آبی و زرد در آن اصلی و اولیه است و رنگ های میان آن ها به عنوان  ثانویه و فرعی شناخته می شوند.

انواع رنگ در دکوراسیون داخلی

هر رنگ در این چرخه می تواند با رنگ های کناری خود که رنگ های هم خانواده اش محسوب می شوند ترکیب شده و رنگ مقابلش که رنگ مکمل آن است هم به خوبی ترکیب شده و نتیجه ای زیبا و موزون و هارمونیک بیافریند. در این جا به برخی از اصطلاحات متداول رنگی طراحان دکوراسیون اشاره می کنیم:

به رنگ هایی که حاوی مقدار زیادی تن رنگ آبی هستند، به عنوان مثال خاکستری هایی که شامل مقداری رنگ آبی باشند احساس سردی و سرما را در شما ایجاد می کنند (تن یخی) رنگ های سرد گفته ی می شود.

به  این رنگ ها که در چرخه رنگ در برابر یکدیگر قرار دارند در کنار هم نمایی چشمگیر و متعادل می آفرینند رنگ های مکمل می گویند. این رنگ ها هرگز از یک خانواده نیستند و حداکثر تفاوت را با یکدیگر دارند.

انواع رنگ در دکوراسیون داخلی

به رنگ های تند و درخشانی که برای زنده کردن و انرژی بخشیدن به یک مجموعه رنگی به آن اضافه می شوند رنگ های آکسان گفته می شود مانند رنگ صورتی تند چند کوسن و یک جفت شمع در یک اتاق نشیمن که با خانواده کرم رنگ آمیزی شده است این رنگ بیشتر در سبک های کلاسیک و نئوکلاسیک کاربرد دارد.

به رنگ هایی در کنار هم تاثیری چشمگیر بر بیننده باقی می گذارند رنگ های متضاد می گویند، این ها حتی پس از بستن چشم ها این تاثیر تا مدت کوتاهی در ذهن بیننده باقی می ماند و بیشتر برای جزئیات از آنها استفاده می شود.

به بیشترین میزان رنگ استفاده شده در سطوح یک فضا رنگ زمینه می گویند . مانند رنگ دیوارهای یک اتاق خواب.

به رنگی که بیش از بقیه نظر را به خود جلب می کند (منظورمساحت نیست) رنگ غالب می گویند.

به رنگ هایی که محتوی مقدار قابل ملاحظه ای قرمز هستند رنگ های گرم گفته می شود.

به رنگ هایی مانند  زرد پررنگ و آبی پررنگ که این ها لزوماً از یک خانواده نیستند بلکه هر دو دارای میزان مساوی از قرمز یا آبی هستند رنگ های هم پرده می گویند .

مجموعه ای از رنگ ها که به نوعی با یکدیگر مرتبط هستند را خانواده رنگی می گویند برای مثال خانواده آبی شامل مجموعه ای از رنگ های آبی است که از یک طرف با آبی سبزها شروع می شود و از سوی دیگر با رنگ های آبی بنفش به اتمام می رسد. منتظر مقاله های دیگر دکوراسیون داخلی مارون در این زمینه باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *